Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie zieleni we wspólnocie mieszkaniowej?

Coraz częściej w blokach mieszkalnych zawiązują się wspólnoty mieszkaniowe, które są zarządzane przez uprawnionego administratora. Taka osoba odpowiedzialna jest za stan ogólny budynku i jego bezpieczeństwo oraz prawidłowe funkcjonowanie. W jej kompetencjach znajduje się również dbanie o tereny zielone, znajdujące się w częściach wspólnych właścicieli nieruchomości. Na nowych wspólnotach takie tereny zielone zajmują coraz więcej miejsca, a więc wymagają też odpowiedniej troski.

Zarządzanie nieruchomościami – odpowiedzialność za utrzymanie pięknej zieleni

Zarządca powinien zatrudnić osobę, która będzie zajmowała się utrzymaniem zieleni, a więc trawników, jak również innej roślinności, która znajduje się w częściach wspólnych. Ogrodnik kosi trawniki, podlewa roślinność, pielęgnuje ją i w razie potrzeby – zastępuje kolejnymi egzemplarzami. Bardzo często jest to również pracownik firmy sprzątającej, która zajmuje się dbaniem o czystość budynku i całego terenu należącego do wspólnoty. Zimą pracownicy takiej firmy odpowiadają także za odśnieżanie i zabezpieczenie chodników oraz podjazdów garażowych przed lodem.

Kto płaci za utrzymanie zieleni?

Koszty utrzymania terenów zielonych wspólnoty pokrywa każdy jej mieszkaniec, a wliczone są w czynsz. Zwykle jest to jeden składnik całego czynszu, który obejmuje również sprzątanie, jednak wiele zależy od zarządcy i księgowego, który zajmuje się rozliczaniem danej wspólnoty. Jeśli mieszkańcy nie mają pewności, jaka jest to opłata, warto dowiadywać się właśnie u administratora, który powinien przekazać wszystkie najważniejsze informacje. Koszty sprzątania i utrzymania zieleni liczone na osobę nie powinny się zwykle zbytnio od siebie różnić, ponieważ usługodawcy oferują podobne warunki. Firma, która oferuje zarządzanie nieruchomościami, korzysta zwykle ze sprawdzonych usług, a więc może też liczyć na nieco korzystniejszą ofertę cenową. Większość zarządców rozpisuje najpierw przetarg i wybiera najlepszą z dostępnych na rynku ofert dla swojej wspólnoty.